10 PODPOWIEDZI DLA KAŻDEGO OJCA

1. Bądź dobrym mężem. Okazuj szacunek i miłość swojej żonie. Nie wstydź się swoich uczuć przed dziećmi. Dzieci są dobrymi obserwatorami i uważnie patrzą na relację pomiędzy     swoimi rodzicami. Wyrażaj miłość przez słowa i gesty. Jest to dla dzieci ważna lekcja tego, jak wygląda prawdziwa miłość.

 

2. Bądź autentyczny. To znaczy bądź normalnym człowiekiem. Nie udawaj przed dziećmi, że znasz się na wszystkim najlepiej. Nie udawaj nieomylnego. Powinieneś umieć powiedzieć „przepraszam", jeśli pomylisz się lub źle postąpisz. Pokaż, że masz słabości, ale też, że starasz się je pokonywać. Pokaż, że są dziedziny, w których naprawdę jesteś dobry i możesz dzieciom zaimponować. Mów dzieciom o swoich rozterkach i proś je o radę.

 

3. Nieustannie się rozwijaj. Inwestuj nie tylko w rozwój zawodowy, ale takżew to, co umacnia twoje małżeństwo i twoją rodzinę. Nie zaniedbuj troski o swoje życie duchowe. Nie zostawaj z tyłu.

 

4. Bądź dostępny. Dobrze zastanów się za każdym razem, kiedy dziecko przyjdzie do ciebie z jakąś sprawą, a ty chcesz mu odmówić pomocy. Zdarzają się sytuacje, w których nie będziesz miał czasu, jednak musisz pamiętać, iż odmawiając przekazujesz swemu dziecku, że inne sprawy były ważniejsze niż ono. Zrób wszystko co jest możliwe, aby mieć dla dziecka czas, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebuje pomocy.


5. Zaplanuj specjalny, osobisty czas dla dziecka. W ten sposób pokażesz mu, że jest dla ciebie kimś ważnym. Zobaczysz, ile rzeczy ma Ci do powiedzenia! Odnoś się do niego jak do kogoś szczególnego, a nie jak do dziecka. Moja najstarsza córka nazywa ten czas „herbatką z tatą". Traktuję ją wtedy jak prawdziwą damę, zapraszam na dobry deser lub obiad, siadamy i rozmawiamy.


6. Słuchaj uważnie. Kiedy twoje dziecko opowiada Ci coś ważnego o sobie słuchaj bardzo uważnie. Postaraj się wczuć w jego sytuację. Nie przerywaj, nie udzielaj porad, chyba, że o nie poprosi. Kiedy będziesz dobrym słuchaczem dziecko opowie ci o naprawdę ważnych i osobistych sprawach.


7. Wejdź w świat dziecka. Spróbuj poznać dzieci w klasie twojego dziecka. Możesz wybrać się jako opiekun na wycieczkę klasową i w ten sposób je poznasz. Poznaj kolegów i koleżanki z sąsiedztwa. Wiele dzieci zawiera dziś znajomości internetowe. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jakie ma wspólne zainteresowania z nimi, co łączy je z innymi kręgami przyjaciół. Nie bądź osądzający ale zainteresowany i chętny do pomocy. Chwal dziecko za wszystko, za co możesz pochwalić.


8. Pokaż im twój świat. Pokaż dzieciom, na czym polega twoja praca, weź je ze sobą do miejsca pracy, biura. Przedstaw swojego szefa – to im pokaże, że też jesteś od kogoś zależny. Nie ukrywaj swojej modlitwy. Pozwól dzieciom zobaczyć, że też się modlisz. Zachęć je, aby czasem modliły się z tobą. Dziel z dziećmi swoje hobby, jeśli możesz róbcie je razem. Zabieraj je do kościoła, na zakupy, do pracy w ogrodzie i na mecz – wszędzie gdzie tylko możesz.


9. Pamiętaj o prezentach. Kiedy wyjeżdżasz na kilka dni lub dłużej, postaraj się przywieźć jakiś drobiazg. Pamiętaj o ich rocznicach i ważnych wydarzeniach. Nie chodzi tu o drogie prezenty, ale o przekaz informacji: „pamiętałem o Tobie, jesteś dla mnie kimś szczególnym".


10. Nie wstydź się swoich uczuć. Nawet starsze dzieci lubią, gdy się im okazuje uczucia, jeśli mają pewność, że są autentyczne. Okazywanie uczuć w gronie rówieśników naszych dzieci może być dla nich krępujące ale prywatnie często lubią być przytulane.

(autor: Antoni Tompolski)