Znajdź chwilę na refleksję...

Trwa Wielki Post. Każdy z nas wie, że jest to czas szczególny, który powinien przygotować nas do właściwego przeżycia zbawczej męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Codzienne obowiązki i coraz większy pośpiech w znacznym stopniu utrudniają nam znalezienie wolnej chwili na refleksję na temat tych zbawczych wydarzeń. Tak jest przynajmniej w moim przypadku...

W ostatnim czasie pojawiła się w Polsce bardzo interesująca inicjatywa - Ekstremalna Droga Krzyżowa. Po krótce - jest to bardzo długa droga (ponad 40 km) prowadząca bezdrożami, którą pokonuje się nocą w milczeniu. Właśnie to milczenie i narastające zmęczenie sprawia, że człowiek zaczyna inaczej postrzegać otaczającą go rzeczywistość. Zmaganie z coraz większym trudem i towarzyszące temu cierpienie skłaniają do refleksji na temat ogromnej ofiary, jaką złożył za nas Chrystus.

Miałem wielki dar uczestniczyć w takim doświadczeniu w zeszłym roku. Wraz z kilkoma ojcami z naszego klubu wybrałem się na taką drogę krzyżową. Był to dla mnie czas szczególny. Można powiedzieć czas prawie nieograniczony, który skłaniał do wielu przemyśleń i osobistej modlitwy. Było to swego rodzaju spojrzenie z boku na swoje powołanie jako męża i ojca rodziny. Duże zmęczenie fizyczne przemieniło się w dużą siłę duchową, która pozwoliła mi szczególnie przeżyć Tajemnicę Zmartwychwstania.
Nie jestem odosobniony w swoich przeżyciach po EDK. Każdy z uczestników przeżył ten czas szczególnie. Kilku z nas podjęło później bardzo ważne życiowe decyzje. Myślę, że więcej już nic nie trzeba pisać...
W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest w Siedlcach przez parafię Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Droga rozpoczyna się w piątek 07.04.2017 r. o godzinie 21:00 mszą świętą w kościele ww. parafii. Po mszy uczestnicy w małych grupach ruszają na pątniczy szlak. Trasa liczy ok. 47 km i prowadzi m.in. przez Budzieszyn koło Mokobód. Można przypuszczać, że szacowany powrót pod kościół powinien nastąpić ok. 10 rano następnego dnia.
Zachęcam do zajrzenia na stronę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej - http://www.edk.org.pl/ Znajdziecie tam m.in. praktyczne informacje na temat przygotowania się do takiej wyprawy. Można tu również pobrać tekst rozważań na każdą z 14 stacji.
Jeżeli mielibyście dodatkowe pytania możecie również kontaktować się bezpośrednio ze mną lub innymi uczestnikami zeszłorocznej EDK.
Pozdrawiam
Rajmund

Odsłony: 619